Projekty kuchni z wyspą

kuchnia z wyspą projekt

Kuchnia z wyspą dla wielu osób jest synonimem luksusu.  Jedni uważają, że jest to doskonały sposób na stworzenie dodatkowego blatu roboczego. Inni zaś chcą uczestniczyć w życiu rodzinnym nawet podczas gotowania. Niezależnie od przyczyn, projekty kuchni z wyspą cieszą się nieustannym powodzeniem. Czy jednak w każdej kuchni może się znaleźć wyspa?

Wielkość pomieszczenia

W powszechnej opinii kuchnie z wyspą powinny być duże. Tymczasem posiadanie wyspy wcale nie jest równoznaczne z posiadaniem kuchni wielkości salonu. Czasem jest wręcz przeciwnie. Wyspa w małej kuchni może okazać się doskonałym pomysłem na poprawę jej funkcjonalności i warto z tego rozwiązania skorzystać.

kuchnia z wyspą projekt

Przy projektowaniu kuchni z wyspą należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy szafkami, a projektowaną wyspą. Zgodnie z zasadami ergonomii, pomiędzy szafkami kuchennymi, a planowaną wyspą, powinno być co najmniej 80cm. Obliczono bowiem, że osoba stojąca przy blacie zajmuje ok. 60 cm, a za nią powinno być ok. 20cm przestrzeni, dzięki której będzie można przejść.

projekty kuchni z wyspą

A zatem, jeśli chcemy mieć wyspę kuchenną przy zabudowie w kształcie litery U, to musimy mieć kuchnię o minimalnej szerokości 340cm (2 x 60cm + 2 x 80 cm + szerokość wyspy, min. 60cm). Przy takim układzie wyspa nie będzie jednak spektakularnych rozmiarów, bo jej szerokość wyniesie jedynie 60 cm.

Możemy jednak inaczej rozwiązać ten problem , decydując się na zabudowę kuchenną w kształcie litery L. Wówczas z zyskamy dodatkowe 60cm (głębokość szafki, z której rezygnujemy) i wyspa będzie mogła mieć szerokość 120 cm. Taka wyspa jest już całkiem duża i można ją świetnie zagospodarować.

Projekty kuchni z wyspą – co umieścić na wyspie?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jak duża jest wyspa, ale przy wyborze sposobu jej zagospodarowania grają rolę również indywidualne preferencje. Jedni będą chcieli umieścić na niej zlewozmywak, inni płytę grzewczą, a jeszcze inni zdecydują wykorzystać całą powierzchnię wyspy na blat roboczy.

Zanim jednak decyzja zostanie podjęta, należałoby sprawdzić możliwości techniczne każdego z tych rozwiązań. Instalacja zlewozmywaka wymaga bowiem podciągnięcia instalacji wodnej i kanalizacyjnej, a płyty grzewczej prądu. W niektórych sytuacjach ich doprowadzenie może być problematyczne i może wiązać się z dodatkowym kuciem, co przy wykończonych posadzkach nie będzie komfortowe. Warto również przemyśleć kwestie związane z bezpieczeństwem. W domu, w którym są małe dzieci, płyta grzewcza na wyspie będzie łatwo dostępna i  może stać się źródłem zagrożeń.

kuchnia z wyspą

W małych kuchniach wyspa może stać się nie tylko blatem roboczym, ale może również służyć jako stolik. Jej obecność poprawia funkcjonalność wnętrza, a szafki, które się w niej znajdują służą jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania.

Dodatkowe inspiracje znajdują się w naszych realizacjach

 

Masz więcej pytań?

Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!