Styl industrialny równie dobrze, jak w pokojach dziennych czuje się w kuchniach. Moda na wnętrza inspirowane epoką przemysłową pojawiała się wraz z przystosowaniem loftów do celów mieszkalnych. Styl industrialny pasuje zarówno do dużych apartamentów, domów jednorodzinnych, jak i kawalerek. Poznaj inspiracje, które pomogą Ci urządzić kuchnię w stylu industrialnym.
Podstawą stylu industrialnego są przemysłowe lampy z recyklingu, ceglane ściany i metalowe meble kuchenne. Surowy design łączy się tu z funkcjonalnością, wytrzymałością i oszczędnością w zakresie dekoracji. Prostota i ascetyczność stylu industrialnego nie oznacza jednak, że kuchnia industrialna nie może być równocześnie przytulnym i ciepłym pomieszczeniem.
Jeżeli chcesz swojej kuchni nadać charakter nowojorskiego loftu lub pofabrycznej przestrzeni musisz zastosować meble, dodatki i dekoracje, które są kwintesencją stylu industrialnego. We wnętrzu koniecznie powinna znaleźć się ceglana ściana. Jest ona najbardziej rozpoznawalnym elementem stylu przemysłowego. Jeżeli nie masz możliwości położenia na ścianie tradycyjnej cegły zastąp ją fototapetą lub podłużnymi płytkami.
Kolejnym obowiązkowym elementem są meble nawiązujące do epoki przemysłowej. We wnętrzu powinien stanąć szafki z metalowymi elementami, duży stół z blatem z surowych desek oraz metalowe taborety z giętej blachy. Industrialnego charakteru kuchni nadadzą także wyeksponowane elementy instalacji hydraulicznej i gazowej. Rury czy kratki wentylacyjne można zostawiać w naturalnym odcieniu stalowym lub też pomalować na intensywne kolory: żółty, pomarańczowy lub bordowy.
Kuchnia industrialna to ograniczona paleta barw i niewielka ilość dodatków i dekoracji. Nie ma tu miejsca na szalone połączenia kolorystyczne czy bibeloty zajmujące każdy centymetr kuchennych półek. Kolorystyka ogranicza się do odcieni czerni, szarości, bordo oraz brązów, które mogą być uzupełniane pojedynczymi akcentami turkusowymi, żółtymi lub pomarańczowymi. Natomiast dodatki i akcesoria powinny być dopasowane do całości aranżacji. Mile widziane są przemysłowe lampy lub nagie żarówki na grubych kablach, stare zegary kolejowe oraz żeliwne garnki i patelnie. Klimat wnętrzu nadają także przedmioty z duszą, takie jak stare aptekarskie słoiki, w których można przechowywać przyprawy czy blaszane pojemniki. Takie akcesoria to właściwie jedyne ozdoby w kuchniach industrialnych, które nie przepadają za nadmierną ilością tekstyliów. W tego typu wnętrzach nie stosuje się firan i innych ozdób okiennych, a także dekoracyjnych poduch.
Industrialne kuchnie cieszą się coraz większą popularnością. Są postrzegane jako nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne, które jest zarówno estetyczne, jak i praktyczne, a co ważne możliwe do zastosowania w każdej kuchni bez względu na jej metraż. Połączenie starych mebli i dodatków rodem z XIX wiecznych fabryk ze stylizowanym designem pozwala na stworzenie wnętrza o niepowtarzalnym charakterze i klimacie.
Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!