W ostatnim wpisie na temat małej kuchni w bloku wspomnieliśmy co nieco na temat górnych szafek kuchennych, a dzisiaj chcemy nieco rozwinąć ten temat. To już bowiem nie te czasy, gdy górne szafki kuchenne były zwyczajnie otwierane. Teraz możliwości jest nieco więcej. Zapraszamy po pomysły na to, jak je unowocześnić.
Jednym z głównych pytań, które pojawia się w kontekście górnej zabudowy kuchennej, jest sposób otwierania szafek. Tradycyjne otwieranie jak w zwyczajnej szafie nie zawsze wygląda dobrze i nie zawsze jest funkcjonalne. Nie sprawdza się to m.in. w kuchniach, w których dolną zabudowę stanowią szerokie szuflady.
W takiej sytuacji zwykle chcemy, aby górne szafki miały takie same szerokości, bo to lepiej wygląda. Trudno jednak wyobrazić sobie drzwiczki do szafki o szerokości 70 czy 100 cm. Wówczas zdecydowanie lepiej wybrać zabudowę otwieraną do góry. Front taki może mieć identyczną szerokość, jak front dolnej szafki. Takie rozwiązanie zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym dobrze się sprawdza.
Wybór otwierania do góry nie kończy jednak listy dylematów związanych z kwestią otwierania górnych szafek. Otóż pojawia się pytanie, czy cały front ma się otwierać od razu, czy może warto zastosować specjalne podnośniki, które sprawiają, że front podnosi się pionowo. Front może się również łamać, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku zabudowy górnej wysokiej.
Nie sposób stwierdzić, które z tych rozwiązań jest najlepsze, bo wszystkie mają podobne funkcjonalności. Natomiast oprócz ergonomii takich rozwiązań przy wyborze konkretnego z nich należy brać pod uwagę również kwestie estetyczne.
Wybierając górne szafki do kuchni można pójść dwoma drogami. Można zdecydować się na jednolite fronty w całej kuchni albo wybrać drzwiczki z innej bajki niż te na dole. Jeśli zdecydujemy się podążać tą drugą drogą, to wybór rozwiązania jest naprawdę ogromny. Począwszy od materiału, z którego są one wykonane aż po kolorystykę.
Można pokusić się o wybór szafek z frontami szklanymi, które sprawiają, że górna zabudowa w kuchni wygląda lekko i nie przytłacza. Można wybrać również fronty ażurowe, które szczególnie dobrze wyglądają w kuchniach w stylu angielskim. Jednym z rozwiązań jest także połączenie różnych materiałów, ale przy tym wariancie warto zachować pewną spójność np. kolorystyczną. W przeciwnym razie efekt może zupełnie minąć się z naszymi oczekiwaniami powodując niemal oczopląs.
Wybierając górną zabudowę kuchenną należy mieć na uwadze również rozmiar kuchni. To, co będzie wyglądać dobrze w dużej kuchni (np. kilka różnych rodzajów frontów), w małej kuchni może skończyć się aranżacyjną katastrofą. W takim wnętrzu może to bowiem wprowadzić niepotrzebny chaos i przytłoczyć wnętrze. W małej kuchni lepiej postawić na prostotę rozwiązań i nie szaleć za bardzo z kolorystyką. Dzięki temu, nawet jeśli nasza kuchnia ma bardzo niewielki rozmiar, uda się osiągnąć świetny efekt aranżacyjny.
Napisz do nas! Odpowiemy na nie natychmiast!